
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 51.3 mm |
| Width | 5 mm |
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Height | 8.5 mm |
| Packaging | Bulk |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Gold |
| Contact Material(Contact Finish) | Bronze |
| Pitch | 2.54 mm |
| Color | Black |
| Gender | Female |
| Connector Type | Header, Socket |
| Number of Positions | 40 |
| Number of Rows | 2 |
| Row Spacing | 2.54 mm |
| Housing Material | Plastic |
| Mating Post Length | 8.51 mm |
| Termination Post Length | 3.2 mm |
Stock: 10542
Distributors
pcbx
Unit Price$1.34519
Ext.Price$1.34519
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.34519 | $1.34519 |
| 10 | $1.14129 | $11.41290 |
| 25 | $1.08100 | $27.02500 |
| 50 | $1.02390 | $51.19500 |
| 100 | $0.96982 | $96.98200 |
| 300 | $0.91627 | $274.88100 |
| 500 | $0.86569 | $432.84500 |
| 1000 | $0.82438 | $824.38000 |
| 3000 | $0.80982 | $2429.46000 |
| 5000 | $0.79551 | $3977.55000 |
